polski english
+48 91 43 29 279
+48 668 801 638
info@filozofiapiekna.pl
Filozofia Piękna na Facebook
Diagnostyka funkcjonalna FMS

Diagnostyka funkcjonalna - Functional Movement Systems

 

Diagnostyka funkcjonalna - Functional Movement Systems.

FMS - test oceniający siedem podstawowych wzorców ruchowych człowieka wykorzystywanych w życiu codziennym i sporcie. Niepoprawne wykonanie tych wzorców może świadczyć o deficycie siły, propriocepcji, kontroli nerwowo-mięśniowej, mobilności oraz stabilizacji lokalnej i globalnej. Niski wynik testu świadczy o zwiększonym ryzyku wystąpienia w przyszłości urazu zarówno u sportowców jak i ludzi nie trenujących wyczynowo. Dzięki FMS możemy szybko podjąć interwencję mającą za zadnie zminimalizować wystąpienie urazu oraz skorygować plan treningowy poprawiając tym samym wynik sportowy.

Krótki opis testu:

 1. Głęboki przysiad - ocenia ogólną mechanikę ciała oraz obustronną, funkcjonalną ruchomość i stabilność w stawach kończyn dolnych, piersiowego odcinka kręgosłupa i stawów barkowych.
 2. Przeniesienie nogi nad płotkiem - wymaga mobilności i kontroli motorycznej jednej kończyny przy jednoczesnym zachowaniu stabilności w kończynie przeciwnej.
 3. Przysiad w wykroku w jednej linii - ustawienie nóg w jednej linii z jednoczesnym przeciwstawnym ustawieniem kończyn górnych wystawia na próbę zdolność stabilizacji tułowia. Test ten ocenia również stabilność i mobilność stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.
 4. Ruchomość obręczy barkowej - ocenia obustronną, funkcjonalną ruchomość obręczy barkowej, łącząc rotację wewnętrzną, wyprost i przywiedzenie jednej kończyny z rotacją zewnętrzna, zgięciem i odwiedzeniem przeciwnej. Test ocenia również ruchomość odcinka piersiowego kręgosłupa oraz rytm ramienno-łopatkowy.
 5. Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi - tylko z pozoru ocenia jedynie elastyczność mięśni tylnej części uda. Poprawne wykonanie tego testu wymaga odpowiedniej stabilności tułowia i miednicy.
 6. Przejście do podporu przodem z leżenia - jego głównym założeniem nie jest ocena siły kończyn górnych, a zdolności stabilizacji tułowia i obręczy biodrowej w płaszczyźnie strzałkowej. Jedyny test, w którym pozycja wyjściowa jest inna dla kobiet i mężczyzn.
 7. Stabilność rotacyjna tułowia - ten wzorzec wymaga odpowiedniej kontroli nerwowo-mięśniowej w stabilności tułowia, miednicy i łopatki w połączeniu z jednoczesnym ruchem kończyny dolnej i górnej.

Dla kogo?

 • dla każdego, kto wykonuje jakąkolwiek aktywność fizyczną lub planuje rozpocząć swoją przygodę ze sportem
 • dla każdego, kto kiedykolwiek doznał jakiegoś urazu lub cierpiał np. z powodu bólu pleców

Nie trenuję żadnego sportu. Czy jest sens zrobić FMS?

 • tak, bowiem sprawdzamy tutaj podstawowe wzorce ruchowe, czyli takie, których używamy w życiu codziennym. Wszyscy chodzimy po schodach, siadamy czy schylamy się. Określenie, które z tych wzorców są zaburzone pozwala na ich korekcję, a przez to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia np. dolegliwości bólowych kręgosłupa

Mam kontuzję, czy mogę zrobić FMS?

 • ostre stany bólowe czy kontuzje są przeciwwskazaniem do wykonywania FMS, ponieważ ból zaburza wzorce ruchowe. Jeśli obecnie cierpisz z powodu urazu, umów się na sesję rehabilitacyjną. Fizjoterapeuta wykona wtedy inne testy diagnostyczne i zaleci odpowiednią terapię

 

Y-balance Test - rzetelny, poparty wieloletnimi badaniami test diagnostyczny, którego wynik określa prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji lub gotowość powrotu do pełnej aktywności ruchowej po urazie czy zabiegu (np. rekonstrukcja ACL czy artroskopia stawu barkowego). Stanowi integralną część Functional Movement Systems. Testuje stabilność i mobilność kończyn górnych i dolnych.

Badany wykonuje test każdą kończyną w trzech kierunkach przy zachowaniu pełnej kontroli nad wykonywanym ruchem. Zbyt duże asymetrie między kończyną lewą i prawą we wszystkich lub jednym z ruchów świadczą o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia urazu.

Wskazania

 • wykonywanie aktywności ruchowej, uprawianie sportu, powrót do aktywności ruchowej po kontuzji.

Przeciwwskazania

 • świeże kontuzje i dolegliwości bólowe.

Czas trwania - 1 godz

Cena - 100 zł

Przygotowanie - strój sportowy

 

 

y-balance

Filozofia Piękna
Małgorzata Bednarek

ul.Mała Odrzańska 21/5
70-535 Szczecin
tel. +48 91 4329279
kom. +48 668801638

Godz. otwarcia:
Pon-Pt 9:00-20:00
Sobota 9:00-14:00
info@filozofiapiekna.pl

Zaproszenia i karty upominkowe

Podaruj bliskiej Ci osobie kartę upominkową
i zaproś na chwilę relaksu z "Filozofią Piękna"

zaproszenie

Odwiedź nas na

Filozofia Piękna na Facebook


Regulamin »

Partnerzy:

Shellac OPI Kabos Hydrafacial Exuviance Xylogic Filorga Epionce Viscoderm Aliaxin Arosha Agyptos BTL Physiomed
Copyright Filozofia Piękna ©